AUDI – NOWA FILOZOFIA PROJEKTOWANIA SAMOCHODÓW

Audi prologue

Podczas trwających w Los Angeles targów motoryzacyjnych, Audi zaprezentowało samochód koncepcyjny – Prologue. „Moment przeniesienia się Marca Lichte do Audi, to również moment rozpoczęcia nowej ofensywy stylistycznej“ – mówi prof. dr Ulrich Hackenberg, członek zarządu Audi AG ds. rozwoju technicznego, który sprowadził go w lutym 2014 do Ingolstadt.” 

Sam Marc Lichte tak opisuje charakter nowego pojazdu studyjnego: „Symbole Audi to sportowy duch, lekka konstrukcja i stały napęd na cztery koła quattro. W Audi Prologue wszystkie te rozwiązania zyskały nowy wymiar, tworząc w efekcie najbardziej sportowy samochód w segmencie aut luksusowych. Nasz zespół wytyczył zupełnie nowe podejście do stylistyki zarówno zewnętrznej, jak i wewnętrznej.”

Dominującym, zintegrowanym ściśle z ogólnym kształtem samochodu elementem nisko osadzonego przodu pojazdu jest pojedynczo obramowana osłona chłodnicy Singleframe ozdobiona logo Audi. Duża osłona jest szersza i umieszczona niżej niż w aktualnych modelach seryjnych. Jej szeroki, poziomy kształt podkreśla wrażenie dynamiki. Poziome pręty wzmacniające ozdobiono romboidalnym wzorem, a ich końcówki są podzielone.

Reflektory – wyglądające niczym szerokie, płaskie kliny – umiejscowiono tak, że ich spiczaste narożniki znajdują się powyżej osłony Singleframe. Reflektory typu Matrix Laser to zupełnie nowe rozwiązanie techniczne opracowane przez inżynierów z Ingolstadt. To innowacja, która otwiera nowe drogi we wzornictwie reflektorów i umożliwia zastosowanie nowych funkcjonalności i rozwiązań technicznych. Źrenicę reflektora tworzy soczewka rzucająca światło ze źródła laserowego – tak powstaje matryca, która oświetla całą drogę światłem o wysokiej „rozdzielczości”. Poniżej tego elementu unosi się pięć soczewek z tworzywa sztucznego do których światło dopływa przez wiązkę z włókna szklanego. Soczewki te tworzą drobną strukturę i zwiększają zasięg świateł drogowych. To nowe, laserowe rozwiązanie techniczne otworzyło przed stylistami możliwość stworzenia lekkiej, kompaktowej i eleganckiej formy reflektora, przypominającej ludzkie oko.

Kolejna koncepcyjna nowość to wyraźne, jakby trójwymiarowe wloty powietrza umieszczone pod reflektorami. Ich wnętrza wypełniają kratownice z oczkami w kształcie rombów. Przedni, dolny spojler typu „Blade”, wyraźnie oddzielony rowkiem od zderzaka, kojarzy się ze sportem motorowym. Dwa dodatkowe, lśniące czernią spojlery sprawiają, że pojazd koncepcyjny jeszcze mocniej i szerzej stoi na jezdni.

Patrząc na samochód z boku, mamy wrażenie, że dzięki płynnym liniom nadwozia Audi prologue jakby ucieka do przodu. Wyważone proporcje akcentują w równym stopniu przednie i tylne koło – to wyraźne odwołanie do napędu quattro. Masywne, 22-calowe koła zamontowano w mocno wytłoczonych, szerokich wnękach kół.

Poniżej zdjęcie samochodu, który obrazuje nową, stylistyczną jakość Audi. Dla mnie to zmiana in plus marki, a jaka jest Wasza opinia?

M.

Tekst – źródło Audi.

4 myśli na “AUDI – NOWA FILOZOFIA PROJEKTOWANIA SAMOCHODÓW”

    1. Kris masz rację, oby poszli w tym kierunku. Aktualnie stylistycznie najbardziej chyba odlatuje konkurencji Mercedes. Chcąc sprzedawać, muszą w końcu coś zmienić. Pozdrawiam M.

    1. Asha zmiana świateł, atrapy, zaostrzenie kształtów, nowe technologie reflektorów to na prawdę duże przedsięwzięcie. I ono pociąga za sobą kolejne, wymuszone duże zmiany, trzeba dostosować aerodynamikę, rozłożyć masy, tak by samochód później dobrze się prowadził i spalał mniej paliwa, itd. Pozdrawiam M.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *