Niby bida w kraju, kryzys :-) A tu hit !!!

 BRABUS 6X6 2

W jakim kraju sprzedano najwięcej sztuk samochodu Mercedes-Benz                               klasy G 63 AMG 6×6 ???

NIE ….. NIE W EMIRATACH ARABSKICH !!!  W  P O L S C E !!!!!!!

Powyższego samochodu sprzedano nad Wisłą aż 7 sztuk :-) I to najlepszy wynik na świcie !!! Cena w naszym kraju wynosi około 2 000 000 zł (słownie dwa miliony). Piszę „około” ponieważ jak wiadomo, w tej niemieckiej marce działa konfigurator i w zależności od klienta cena może mieć sporą rozbieżność od wyjściowej.

A teraz krótko o klasie G, która u mnie znajduje się na liście samochodowych marzeń :-) G jak Gelandewagen, czyli z niemieckiego po prostu „samochód terenowy”. Dobra, finezji w nazwie nie ma, ale tu miała być skuteczność, i wierzcie mi – jest.

Prace nad jej powstaniem rozpoczęto w 1972 roku,celem Mercedesa było zbudowanie lekkiego, mocnego i terenowego auta dla armii z uwzględnieniem nawet bezpieczeństwa i komfortu. Mercedes potrzebował do produkcji auta nowej fabryki. W tym samym roku podjęto rozmowy o współpracy pomiędzy spółką Daimler-Benz a Steyr-Daimler-Puch, produkującą w kooperacji pojazd wojskowy z napędem 4×4 i 6×6 o nazwie Pinzgauer.

Puch-Pinz

W 1975 roku Iran zamówił 20 tysięcy samochodów terenowych dla swojego wojska. Następnie G został zamówiony przez armie szwajcarską, norweską, argentyńską oraz niemiecką, a także przez policję i celników. W tym samym roku rozpoczęto budowę fabryki w austriackim Graz. Klasa G jest od 1979 roku wytwarzana ręcznie, w prawie niezmienionej formie, przeszła zaledwie kilka liftingów.

Powyższy hit sprzedaży w Polsce posiada silnik o pojemności 5,5-litra V8 biturbo o mocy 544 KM !!! (Na górnym zdjęciu widać model po tuningu BRABUSa, który ma 850 KM !!!). To monstrum ma aż 46 cm prześwitu i głębokość brodzenia 1 m !!! Ma napędzane wszystkie trzy osie, z blokadami na każdej z nich. „Gienka” ma również kompresor, którym możemy regulować podczas jazdy ciśnienie w oponach. Dzięki takiemu rozwiązaniu niestraszna mu żadna terenowa nawierzchnia, zaczynając na błocie, piachu pustyni, w wodzie, a kończąc na skalistych, usypanych kamieniami drogach.

C32234906_19

Patrząc na sprzedaż klasy G w Polsce, w tym roku widać że wielu klientów przekonało się do właściwości i zalet Gelendy i chcą za nie sowicie zapłacić. Od stycznia do końca sierpnia br. sprzedano już 39 szt. tego kultowego modelu, daje to wzrost o 50 procent rok do roku !!! Aż 23 egzemplarze stanowią sportowe wersje 63 i 65 AMG.

Samochód jest rewelacyjny !!! Miałem okazję jeździć nim już kilkanaście razy w różnych warunkach i nigdy, nigdzie się nie zakopał. A taki z silnikiem AMG, głośnym wydechem, daje naprawdę DUUUŻO frajdy z jazdy. Na drodze niektóre samochody sportowe czy limuzyny z dużym dieslem mogły już się przekonać, że ta stodoła na kołach potrafi dać im radę :-) Próbowałem, i powiem Wam że ich miny po wyprzedzeniu są bezcenne :-) Wiem, nie jestem obiektywny, bo to przecież model z mojej listy samochodów marzeń… Ktoś mi powie że szumi podczas jazdy ze względu na prawie pionową, przednią szybę… Ktoś napisze że AMG w tej klasie się ciężko prowadzi w zakrętach… Wiem, wszystko to wiem, ale ją kocham !!!  I nie dziwię się tym wariatom, którzy ją kupili. Może się okazać w jakimś przypadku, że G w wersji AMG jest ich jedyną bezinteresowną miłością 🙂 która nie ożeniła się ze względu na stan konta, jest szczera i potrafi się postawić, a jak ją wkurzysz, to wybije Ci zęba 🙂 … M.

 

5 myśli na “Niby bida w kraju, kryzys :-) A tu hit !!!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *