Nowa aplikacja GOPR.

Od sierpnia rusza nowa aplikacja Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na czym będzie polegać? Ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR zakończyli właśnie jej testy.

W przypadku zgubienia się w górach lub potrzeby wezwania pomocy, po uruchomieniu apki na swoim smartfonie, trzeba będzie trzy krotnie kliknąć ikonę zgłoszenia. Po wezwaniu pomocy, centrala GOPR-u otrzyma automatycznie wezwanie. System zlokalizuje za pomocą GPS naszą obecność z dokładnością do 300 metrów. Po wezwaniu, GOPR lub TOPR natychmiast podejmuje swoje działania. Znam wielu ratowników GOPR-u i mówią, że poszukiwania często potrafią trwać cały dzień lub noc, gdyż poszkodowany turysta nie potrafi określić gdzie się znajduje, a po sprawdzeniu ostatniego logowania telefonu w sieci, operator lokalizuje z dokładnością do 3 km. Zdarzyło się już kilka razy, że ich pomoc dotarła za późno. Teraz będzie szybciej, czyli bezpieczniej dla nas.

Oczywiście przetestuję dla Was aplikację po jej ukazaniu się. Na razie dla mnie plusem jest szybka pomoc, dokładność lokalizacji, cenne informacje dla ratowników – możemy przy pierwszym logowaniu wprowadzić informację o swojej grupie krwi, chorobach, uczuleniach.

Minusy?? Ze wstępnych informacji od GOPR-owców widzę kilka. Brak zasięgu. Żeby aplikacja zadziałała musi być zasięg GSM i tu w niektórych przypadkach może być ciężko. Kolejnym jest posiadanie smartfona, szczególnie przez starszych ludzi przyzwyczajonych do prostych (w ich mniemaniu) w obsłudze komórek.

Dla mnie jako maniaka motoryzacji, aplikacja będzie niezbędna dla wszystkich z Was, którzy lubią nie tylko piesze wycieczki po górach, ale także off-roadowe wyprawy.

Aplikacja pojawi się 12 sierpnia dla telefonów z systemem Android, za około dwa miesiące dla Windows Phone. Niestety fani „nadgryzionego jabłka”, będą mogli pobrać ją z App Store, dopiero w przyszłym roku. Koszt 0,00 zł.

Przy okazji, ratowników GOPR wspiera firma Mercedes-Benz. Każdy oddział GOPR otrzymał w bezpłatne użytkowanie Mercedesa GLK w pakiecie Off Road. W jego skład wchodzi m.in. podniesione zawieszenie, w stosunku do seryjnego GLK +3cm, system do pokonywania zjazdów DSR – samochód hamuje silnikiem oraz układem hamulcowym, pozwalając na zjazd ze stromej czy śliskiej nawierzchni ze stałą prędkością, bez potrzeby trzymania nogi na hamulcu. W pakiecie zawarty jest również system, który zwiększa czułość działania rozdziału mocy dla poszczególnych kół samochodu, który posiada stały napęd na wszystkie koła, w Mercedesie znany pod nazwą 4Matic. Z opinii ratowników wiem,  że samochód sprawdza się w bardzo trudnych warunkach terenowych czy zimowych. Na początku byli bardzo sceptycznie nastawieni do tego modelu, dopiero jego użytkowanie pokazało, że niestraszna mu ciężka praca w terenie.

m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *