Nowe Volvo XC90 …

Nowy i długo wyczekiwany XC90 trafi do przedsprzedaży już za miesiąc, pierwsze samochody klienci odbiorą w kwietniu 2014 r. Patrząc jednak na zdjęcia, ja nie zdecydowałbym się na zamówienie teraz. Zawsze podkreślam, że wygląd jest kwestią gustu i nie podlega dyskusji. W związku z tym napiszę swoje odczucia i chciałbym Was zapytać, co sądzicie o tym modelu.

Volvo ma zamiar zostać liderem sprzedaży w tym segmencie, planują roczną sprzedaż na poziomie 80 tysięcy szt. I obiektywnie mówiąc mają szansę, ale chyba tylko ze względu na cenę, miłość klienta do marki lub potrzebę siedmiu foteli w stosunkowo niedrogim SUV-ie. Podstawowy samochód z silnikiem diesla 190 KM na kosztować od 230 tysięcy. Patrząc więc na ceny konkurencji w postaci Mercedesa ML-a, Audi Q7, BMW X5, Lexusa RX-a – jest sporo taniej.  Na pewno wielu, wiernych klientów Volvo wymieni swoje stare XC90, jak zareagują nowi nabywcy – czas pokaże. Ja pokazałem zdjęcia kilku swoim znajomym i niestety żadnemu samochód nie przypadł do gustu. We wszystkich wypowiedziach była mowa o „chińsko” wyglądającym przodzie samochodu – duża atrapa i wąskie lampy wyglądają jak w jakimś SsangYongu. Wnętrze poza szyciem skóry i drewnem, też nikomu się nie spodobało. Tandetnie wyglądające liczniki, kierownica w jakimś dziwacznym kształcie i ten „tablet” na środku 🙂 Producenci klasy Premium przyzwyczaili nas do ekranów typu „panorama”, wyglądających jak małe telewizory, nawet tak konserwatywny Mercedes pokazał w nowej klasie S wielki, panoramiczny ekran. A tu ?? Tablet, który ktoś przez przypadek zamontował pionowo… Może i do zwykłej obsługi klimatyzacji, ustawień foteli etc. będzie ok. Ale jak ma wyglądać na takim ekranie nawigacja czy film DVD??

Z niecierpliwością czekam, żeby zobaczyć samochód w realu, mam nadzieję że na żywo będzie wyglądał znacznie lepiej. Zresztą parę razy już się przekonałem na sobie, że zdjęcia nieraz psują pierwsze wrażenie. A może stylistyka jest zamierzona i ma się podobać Azjatom? W końcu Chiny to teraz największy rynek motoryzacyjny świata..

m.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *