Nowy Lexus RX – marka wczoraj i dziś, co się zmieniło?

Dobrych parę lat temu miałem okazję pracować w salonie Toyoty, sprzedając również z rzadka Lexusa. Jakieś dziesięć lat temu samochody tej marki nie były szczególnie popularne w Polsce, czy nawet Europie. Lexus powstał głównie z myślą o rynku amerykańskim, gdzie jego modele doskonale wstrzeliły się w rynek. Przede wszystkim prezentowały wysoki poziom wykonania, bezawaryjności czy luksusu, za niższe ceny, niż ich odpowiedniki z niemieckiej klasy Premium. Oczywiście marka była mniej znana niż niemiecka konkurencja, jednak według mnie, zgrabnie dobrana nazwa produktu trafiła w dziesiątkę 🙂 Lexus – co tu więcej dodać? Kojarzy się z luksusem, i tak miało być.

Początkowa ekspansja na rynki Europy nie dała Lexusowi oczekiwanych efektów, dlaczego? Ja uważam, że przede wszystkim przez design. Europejczycy przyzwyczajeni byli do zupełnie innego stylu projektowania. Lexusy były ciężkie, kanciaste i jakieś po prostu dziwne. Niestety marka nie odniosła spektakularnego sukcesu… Pamiętam jak kiedyś mój znajomy klient z Warszawy zadzwonił do mnie i powiedział, że chce kupić Lexusa GS. Zapytałem go skąd taka zmiana? U mnie kupował dla rodziny i do firmy Toyoty, sam jednak jeździł kolejnym już BMW i zawsze twierdził, że nie ma na świecie lepszej marki Premium.

Na pytanie odpowiedział w sposób, który wg mnie dokładnie pokazuje czym dla nas był wtedy Lexus „byłem w salonie, pojeździłem Lexem, jest brzydki jak cholera. Ale – jest dobrze wyposażony, oferuje całkiem niezły komfort i wysoki poziom wykończenia. Wolę BMW, ale co chwilę mi je kradną, a takiego „brzydaka” nikt nie weźmie, nie ma szans, żeby się komuś spodobał”. To był jego argument do zakupu GS-a. I miał rację, nikt mu tego samochodu nie ukradł przez następne 5 lat użytkowania. Patrząc na linie nowych, aktualnych modeli, taki poziom zabezpieczenia przed kradzieżą, już na pewno by nie zadziałał 🙂

1998-00_Lexus_LS400

Lexus LS 400

 

lexus gs300

Lexus GS 300

Analizując zdjęcia nowego Lexusa RX-a, który w sprzedaży ma się pojawić w 2016 roku, i patrząc na aktualne modele Lexów, trzeba powiedzieć na pewno – ta marka się zmieniła. Widać, że studio projektowe z Europy inaczej podeszło do designu Lexusa, teraz niewielu powie, że te samochody są brzydkie. Nowy RX oczywiście jest  niesamowicie podobny do swojego mniejszego brata – NX-a. Tylko czy w tym przypadku to wada? Według mnie nie. Ta linia może się podobać, chociaż uważam – klientom młodszym, wolącym ostry, sportowy wygląd.

Z każdym nowym modelem Lexusa widać, że marka ma potencjał i chce się równać z niemieckimi liderami w klasie samochodów luksusowych. Nie od razu Rzym zbudowano, więc nie będzie to jutro czy pojutrze, ale trzeba spodziewać się, że za kilka, może kilkanaście lat, Lexus może stać się liczącym graczem w segmencie Premium. Japończycy są bardzo pracowici i wytrwali, więc to bardzo realny scenariusz…  Maciek

Poniżej zdjęcia nowego RX-a 🙂

Lexus-RX_350_F_Sport_1

Lexus-RX_350_F_Sport_2

Lexus-RX_350_F_Sport_3

Lexus-RX_350_F_Sport_4

Lexus-RX_350_F_Sport_5

Lexus-RX_350_F_Sport_6

Lexus-RX_350_F_Sport_7

Lexus-RX_350_F_Sport_8

Lexus-RX_350_F_Sport_9

Lexus-RX_350_F_Sport_10

Lexus-RX_350_F_Sport_11

Lexus-RX_350_F_Sport_12

Lexus-RX_350_F_Sport_13

Lexus-RX_350_F_Sport_14

 

 

 

4 myśli na “Nowy Lexus RX – marka wczoraj i dziś, co się zmieniło?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *