Sakichi Toyoda w grobie się przewraca – TOYOTA FT1 Concept

Twórca Toyoty – Sakichi Toyoda w grobie się przewraca. Firma właśnie pokazała nowy koncept sportowego samochodu FT-1. Toyota zawsze była synonimem bezawaryjności, sam miałem prywatnie kilka Toyot i mogę to zdecydowanie potwierdzić. Oprócz tego marka była nudna – jak maszyna w przemyśle tekstylnym w którym Toyoda zaczynał – bez zbytniej finezji i polotu. Historia zaczęła się nieco zmieniać w czasie kiedy szefowie tego japońskiego koncernu, przenieśli projektowanie samochodów do Europy.

To właśnie francuskie studio projektowe narysowało Toyotę Yaris, która dla fanów marki była stylistycznym szokiem. Japończycy zaprezentowali Yarisa na targach we Frankfurcie w 1997 roku. Samochód trafił do sprzedaży rok później i okazał się przebojem rynkowym. Następne zmiany to zastąpienie „garbatej” Corolli nowym modelem, zmiana Cariny na Avensisa, nowa Toyota RAV4 II-ej generacji, ładny Land Cruiser.

Zmieniła się też Toyota Celica, chociaż osobiście uważam, że starsza „żaba” była ładniejsza. Wielu z Was pewnie pamięta słynną GT4, czy rajdową wersję którą jeździł Carlos Sainz czy Didier Auriol.

Toyota_Celica_GT-FOUR_02Skutkiem tych zmian i dopasowania designu do gustów europejskich klientów, był szybki wzrost sprzedaży i wysyp Autoryzowanych Dealerów (od 1998 r. do 2004 r.). Taka sama tendencja była w Polsce, biznes był rentowny, nagle Toyota – jak dobrze pamiętam w 2007 r. – została liderem sprzedaży w naszym kraju !!! Wyprzedzili nawet Skodę i Fiata.

Toyota produkuje w miarę ładne samochody, ale to co pokazali teraz – koncept FT-1 – zwaliło mnie z nóg !!! Oby tego nie spieprzyli i wyprodukowali samochód właśnie taki, mocny, napompowany, agresywny, buchający testosteronem na prawo i lewo. Niech jeszcze włożą mocny silnik i ryczący wydech. I żeby przypadkiem nie zapomnieli o przycisku, który całkowicie wyłączy kontrolę trakcji i będzie kopał po plecach kierowcę jak wściekły byk. I na Boga – żadnych hybrydowych wynalazków !!!

 

FT-1 ma mieć silnik umieszczony z przodu, napęd będzie przekazywany na oś tylną. Macie jakieś skojarzenia ??? Czyżby to długo oczekiwany następca Toyoty SUPRY ???

Puki co czekam… A dla fanów gier info – ma się pojawić w grze Gran Turismo 6.

m.

 

2 myśli na “Sakichi Toyoda w grobie się przewraca – TOYOTA FT1 Concept”

  1. Mi też się bardzo podoba 🙂 Moja żona użytkuje Corollę 1.4 D4D z 2009 r. To już siódma nasza Toyota i zgadzam się w 100% (odpukać w niemalowane), jest wygodna i bezawaryjna, jak wszystkie poprzednie. Oby tak dalej 🙂 Pozdrawiam M.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *