Wizyta w firmie zajmującej się renowacją oldtimerów

IMG_3685

W zeszłym tygodniu byłem z wizytą w firmie, która zajmuje się renowacją zabytkowych samochodów. O ich istnieniu dowiedziałem się od znajomego. Jakież było moje zdziwienie, kiedy podczas spotkania okazało się, że zarządza nią mój kolega. Nic o tym nie wiedziałem wcześniej – świat jest mały..

Po otrzymaniu takiego newsa, grzebałem w internecie, żeby ustalić telefon i umówić się na spotkanie. I miałem problem, nawet wujek google nie był w stanie mi pomóc. Kilka telefonów do znajomych z Nowego Sącza i dotarłem do właściciela, umówiłem spotkanie. Przyjechałem lekko spóźniony, okazuje się że Nowy Sącz też ma w ofercie zjawisko zwane korkami 🙂 Wtedy właśnie zobaczyłem Pawła, nie widziałem się z nim już kilka lat, jakoś straciliśmy kontakt, teraz już dużo łatwiej poszła rozmowa. Moje pierwsze pytanie, jak właściwie działają? Okazuje się, że właściciel firmy – Niemiec z pochodzenia, mieszkający w Polsce – ma ludzi, którzy wyszukują dla niego wiekowe, zaniedbane samochody. Później robią wycieczkę do Niemiec lub USA, uzgadniają cenę i przywożą samochód do Polski. I teraz zaczyna się zabawa z renowacją. Samochody są rozmontowywane na części pierwsze, praktycznie od nowa trzeba odtworzyć całą tapicerkę, zrobić generalny remont blacharki i lakieru. Silnik, skrzynia biegów i pozostałe podzespoły mechaniczne również są rozbierane i poddawane remontowi, nawet kiedy samochód da się uruchomić i pozornie działa bez zarzutów. Wszystkie naprawy i renowacje dokonywane są na miejscu i tylko na oryginalnych częściach. Proces jest żmudny i pracochłonny, wszystko robione jest ręcznie. Często czas renowacji wydłuża oczekiwanie na dostawę podzespołów.

Zapytałem jakie samochody są ich specjalizacją. Odpowiedź była szybka – odnawiamy i sprzedajemy tylko dwie marki, po pierwsze dlatego że się na nich znamy, po drugie że można na nich najlepiej zarobić – Porsche i Mercedes. W swojej historii odrestaurowali już kilkadziesiąt Mercedesów i Porsche, ostatnio 15 szt. słynnej Pagody, teraz zajmują się ośmioma 911.

Na pytanie, dlaczego nie mogę ich znaleźć w internecie, usłyszałem odpowiedź, że w zasadzie nie sprzedają samochodów w Polsce, chyba że z polecenia swoich klientów czy znajomych. Odnowione auta trafiają na aukcje głównie do Niemiec, USA, niekiedy w inne części świata.

A to odnowiony rodzynek z lat 60-tych, który został sprzedany za 150 tyś…………………………………………..EURO 🙂

Zastanawiałem się dlaczego samochody trafiają do renowacji w Polsce? Od razu założyłem, że chodzi o tanią siłę roboczą. Może i coś w tym jest, ale właściciel powiedział mi, że np. w Niemczech ciężko znaleźć takich fachowców jak w Polsce. Polak jest bardziej sprytny, potrafi zajmować się pracą nad tapicerką, silnikiem, nadwoziem, podczas gdy Niemcy są dobrzy, ale tylko w jednej, wyuczonej czynności. U nas czasami jeden fachowiec w firmie, ogarnia pracę kilku zawodów jednocześnie.

Rozmarzyłem się oglądając obecną u nich historię motoryzacji w najlepszym wydaniu. Wiekowe Porsche, starsze ode mnie, niektóre jeszcze w opłakanym stanie, czekające na swojego lekarza… Inne już po rehabilitacji i odnowie biologicznej…

Miałem wrażenie, że te odnowione puszą się do aparatu mówiąc – patrz jestem starym, dobrym samochodem sportowym, teraz już takich nie znajdziesz. Wcześniej leżącym gdzieś w szopie, odsuniętym na bok, nikomu nie potrzebnym, jak emeryt, którego rodzina oddaje do domu starców…. A teraz ? Jestem piękny, ludzie się mną zachwycają, znów pragną mnie mieć… Czuję się potrzebny i kochany … 

Aż mi się łza w oku zakręciła, wiem 🙂 jestem chorym moto-maniakiem 🙂

Poniżej przedstawiam Wam galerię zdjęć aktualnie odnawianych Porsche.

A i jeszcze firma, gdybyście chcieli przygarnąć jakiegoś oldtimera:

BERTSCH FINE CLASSIC CARS JOACHIM BERTSCH
ul. Jana Pawła II 29
33-300 Nowy Sącz
tel. 692 693 524 – Paweł.

m.

 

8 myśli na “Wizyta w firmie zajmującej się renowacją oldtimerów”

  1. Kurcze – genialna firma! Samochody zrobione perfekcyjnie;) Przydałoby się jeszcze zrobić jakiegoś dodge-a Charger-a i mieć takiego na wystawce ;D Sam chętnie bym podjechał i pooglądał taką Furę 😀 Obecnie chcę otworzyć małą firmę zajmującą się również odnawianiem pojazdów – rowery, samochody, motory. Zdecydowałem się na firmę OCMER, która postawi halę http://www.ocmer.com.pl/hale/stacje-obslugi-samochodow i w przyszłości z racji modularnej konstrukcji będę dobudowywać, bo na chwilę obecną nie stać mnie na lakiernie z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieje, że z pierwszymi zleceniami zakup sprzętu do lakierni będzie bardziej realny 😉

    Pozdrowienia dla autora!!

    1. Mariusz, dzięki 🙂 Firma rzeczywiście fajna 🙂 Życzę Ci powodzenia w biznesie i szybkiego rozwoju!!! Pozdrawiam Maciek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *